Ogrodzenia przydomowe
Przęsła ogrodzeniowe, jako nieruchoma część ogrodzenia, stanowią granicę pomiędzy przestrzenią prywatną a publiczną. Potrzeba posiadania prywatnej przestrzeni jest nieodzownym elementem niemal każdej cywilizacji. Na przełomie dziejów, główną funkcją przęseł ogrodzeniowych, była funkcja ochronna. Przęsła kute składały się najczęściej z szeregów pionowych prętów zakończonych ostrymi grotami, aby utrudnić dostęp i ustrzec się przed intruzami. Poszczególne przęsła przedzielone były słupkami murowanymi lub metalowymi bogato zdobionymi.
W dzisiejszych czasach ogrodzenie ma jasno wskazywać teren prywatny i pełnić funkcję estetyczną. Projektując ogrodzenie należy pamiętać, że jego konstrukcja powinna współgrać z architekturą zabudowy i zieleni. Bardzo często można spotkać się z podejściem, że ogrodzenie posesji traktowane jest jak biżuteria. Przęsła są bardzo bogato zdobione ręcznie kutymi elementami flory i fauny (liście, róże, pnącza, ślimaki czy ptaki) Obecnie obserwuje się silny trend minimalistyczny. Przęsła są skonstruowane z prostych profili, najczęściej ułożonych w pozycji poziomej.
Bramy i furtki jako ruchome części ogrodzenia muszą przede wszystkim niezawodnie spełniać swoją funkcję. W swojej konstrukcji bramy dzielą się na : bramy skrzydłowe (uchylne), bramy przesuwne, bramy harmonijkowe i bramy wachlarzowe. Furtki najczęściej są osobnymi elementami uchylnymi, natomiast bywa, że są elementem bramy.
Aby wyróżnić wejście czy wjazd na posesję, bramy i furtki są zazwyczaj najbardziej okazałym elementem ogrodzenia. Z uwagi na funkcję i bogatsze wzornictwo tych elementów stają się one wizytówką domostwa.