« Wróć

Wybór bramy wjazdowej

Wybór bramy wjazdowej - zasady organizacji wjazdu na posesję

 

Brama wjazdowa to niezwykle ważny element, który musi być w funkcjonalny sposób zaprojektowany i odpowiednio wpasowany w otoczenie, co będzie stanowić świetną ochronę domu oraz wsparcie w codziennym użytkowaniu przez mieszkańców. Podpowiemy na co zwrócić uwagę.

Według aktualnych przepisów, brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 m. Warto podkreślić, że nie jest to wymóg. Standardowa szerokość, która umożliwia komfortowy wjazd jest nie mniejsza niż 3 m. O tym, jak będzie wyglądał wyjazd decydują również szerokości drogi oraz minimalny promień skrętu. Dzięki tym danym jesteśmy w stanie określić ile jest potrzebne miejsca dla przejeżdżającego auta. Należy również pamiętać, że brama wjazdowa przy drodze nie może otwierać się na zewnątrz posesji.

Warto zastanowić się nad rodzajem bramy będzie stanowiła pomoc, a nie przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu. W swojej konstrukcji bramy dzielą się na bramy skrzydłowe, bramy przesuwne, bramy harmonijkowe, bramy wachlarzowate. Najczęściej stosowane są bramy skrzydłowe lub przesuwne.

Bramy skrzydłowe klasyfikujemy głównie poprzez liczbę skrzydeł. Wyróżniamy bramy jednoskrzydłowe oraz bramy dwuskrzydłowe. Zgodnie z prawem skrzydła bramy powinny otwierać się do wewnątrz posesji. Jest wyjątek kiedy brama po otwarciu na zewnątrz nie przekracza obszaru działki.

Brama przesuwna jest to drugi rodzaj najczęściej stosowanych bram wjazdowych. Posiada jedno skrzydło, które przesuwa się wzdłuż ogrodzenia przez co nie zajmuje miejsca pomiędzy wjazdem a garażem. Przez co zaoszczędzimy dużo miejsca na posesji. Brama może zostać wykonana w wersji szynowej lub samonośnej. Powszechnie stosuje się bramy samonośne z przeciwwagą, które poruszają się parę centymetrów nad powierzchnią ziemi. Bramy przesuwne szynowe nie potrzebują przeciwwagi mają duże ograniczenia oraz są awaryjne.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem który warto rozważyć jest kształt działki. Najmniej ograniczeń w wyborze bramy posiadają inwestorzy z dość dużą działką w kształcie kwadratu. Bramy przesuwne stosuje się najczęściej w przypadku szerokiej i płytkiej działki, w szczególności gdy garaż znajduje się blisko wjazdu. W tym przypadku brama skrzydłowa będzie niepraktyczna, ponieważ zajmuje za dużo miejsca. Wąska działka również jest dużym wyzwaniem, tutaj nie ma szans by zamontować bramę przesuwną, poprzez ograniczona szerokość działki. Najlepszym rozwiązaniem będzie brama jednoskrzydłowa lub brama dwuskrzydłowa.

Galeria zdjęć

Brama wjazdowa